Badanie słuchu metodą BAER
Z uwagi na fakt, iż nasze śnieżnobiałe kocięta z miotu S ukończyły już 8 tydzień życia, postanowiliśmy udać się do Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej Centaurus w Gliwicach, celem wykonania badania słuchu metodą BAER / BAEP (ang. Brainstem Auditory Evoked Response / Brainstem Auditory Evoked Potential – badanie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu / odpowiedzi pnia mózgu na bodziec akustyczny). Jest to jedyna metoda, która daje 100% pewności czy kot słyszy.
Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że w dniu dzisiejszym, tj. 31.10.2020 roku wszystkie nasze śnieżynki otrzymały certyfikat słuchu, czyli są kotami słyszącymi. Pragnę również nadmienić, iż wszystkie koty hodowlane w Dudoland*PL od początku naszej przygody z tym kolorem są badane z powodzeniem w tym kierunku.
Często pytacie mnie Państwo o szczegóły badania i o zasadność wykonywania go. Dlatego też postanowiłam odpowiedzieć na Państwa zapytania w formie niniejszego artykułu.
Koty o śnieżnobiałym futerku bez śladu innego koloru są wyjątkowo piękne i eleganckie. Niestety biała sierść często idzie w parze z nadwrażliwością na promienie UV, wrażliwością oczu oraz… głuchotą. Dlaczego koty o białym umaszczeniu są narażone na głuchotę bardziej niż inne.
Jak stwierdzić czy kot jest głuchy?
Sprawdzanie, czy dany kot jest niesłyszący, odbywa się przy pomocy prostego, nieinwazyjnego testu BAER, który wykonywany jest w niektórych specjalistycznych przychodniach weterynaryjnych, jedynie przez certyfikowanych lekarzy weterynarii. Podczas badania lekarz umieszcza u zwierzęcia podskórnie cztery cienkie igły, podobne do igieł służących do akupunktury. Igły rozmieszczane są nad lub między oczami, na karku, za lewym oraz za prawym uchem. Do uszu zwierzęcia wprowadzane są następnie otoczone gąbeczką przewody, przez które do kanału słuchowego docierać będą dźwięki o określonym natężeniu, emitowane w postaci kliknięć i trzasków.
Badanie pozwala na stwierdzenie zarówno całkowitej, jak i częściowej głuchoty, w tym głuchoty jednostronnej. U białych kociąt test przeprowadzany jest po prostu w celu stwierdzenia, czy zwierzę słyszy, czy nie (nie potrzebujemy szczegółowych pomiarów, jak np. w przypadku podejrzenia wtórnej głuchoty, wywołanej chorobą ucha) – badanie jest wówczas krótkie i nie powinno wywołać zniecierpliwienia.
Ponadto, dzięki badaniu możemy stwierdzić czy zwierzę jest całkowicie czy częściowo głuche, a także czy jest to głuchota jednostronna/obustronna. Badanie BAER jest całkowicie bezpieczne – takie same badanie przeprowadza się u ludzi w każdym wieku, również u niemowląt.
Urządzenie do badania słuchu emituje dźwięki w formie klików i trzasków o określonej ilości decybeli (dB). Badanie może zostać wykonane na świadomym, dorosłym zwierzęciu jedynie w przypadku, gdy jest ono bardzo spokojne i potrafi utrzymać głowę nieruchomo. Najbardziej nieprzyjemną częścią badania dla zwierzęcia jest umieszczanie gąbeczek w uszach oraz trzaski, które są emitowane, i to właściwie warunkuje konieczność znieczulenia. W związku z tym, aby badanie zostało wykonane prawidłowo i abyśmy mogli ocenić parametry fal uzyskiwanych podczas emisji dźwięków, należy pacjenta poddać bardzo lekkiej sedacji.
Badania słuchu u młodych kotów najlepiej wykonywać od ukończenia 8 tygodnia życia, ze względu na ciągły rozwój zwierzęcia.
Reasumując: każdy uczciwy i rzetelny hodowca powinien zainwestować czas i pieniądze w ww. badanie niezależnie od tego jakie jest przeznaczenie śnieżnobiałego skrzata. Bądź odpowiedzialny – RÓB TESTY BAER BIAŁYM KOTOM !!!!
P.S. koszt testu +/- 250 PLN