odżywianie

W niniejszym wpisie chciałabym przybliżyć Państwu temat odżywiania naszych kotów w Dudoland*PL.

Z uwagi na duży wybór diet i karm nie było to zadanie proste i nie ukrywam, że zajęło nam to  sporo czasu, ale udało się. Na ten moment mogę powiedzieć, że od ponad pół roku jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani z dokonanego wyboru i znaleźliśmy dokładnie to czego szukaliśmy. Każdy producent zachwala swój produkt, natomiast zadaniem odpowiedzialnego hodowcy jest odnaleźć taka dietę, która daje najlepsze efekty i rezultaty żywieniowe u jego rasy.

Koty należą do zwierząt mięsożernych, niestety z doświadczenia wiemy, że mięso, nawet to kupione w tzw. zaufanym miejscu niejednokrotnie jest nieświeże i odpowiednio „zakonserwowane”, co niekoniecznie służy naszym sierściuszkom. Mieliśmy to wątpliwe szczęście przekonać się o tym niejednokrotnie na własnej skórze stąd tez podjęliśmy decyzję o podawaniu karmy suchej oraz gotowej karmy mokrej w puszkach firmy FARMINA.

sucha i mokra karma

Sucha karma z linii hiper premium N&D, którą wybraliśmy jest tak opracowana, aby zaspokajać potrzeby naszych Devon Rexów na wszystkie makro – i mikroskładniki odżywcze oraz witaminy. Składniki te są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i potrzebne każdemu zwierzęciu, niezależnie od wieku i rasy.

Odpowiadając na potrzeby klientów, FARMINA poszerzyła asortyment linii hiper premium N&D o mokre karmy N&D, które są w pełni kompleksową żywnością powstałą z surowych składników ugotowanych na parze, następnie poddanych sterylizacji, co pozwoliło na zachowanie w pełni cech organoleptycznych i odżywczych. W odróżnieniu od konkurencji, produkty N&D zawierają niższy poziom wilgoci, dzięki czemu mają wyższy poziom suchości.

Te innowacyjne produkty można uznać za wilgotną wersję krokietów tej samej linii, które stworzono zgodnie z filozofią marki – Systemem żywienia zwierząt mięsożernych. W produkcji zastosowano innowacyjną technologię multifillera – składniki, nadające się do spożycia przez ludzi, są oddzielnie i po kolei nakładane do puszki, a następnie tylko raz gotowane na parze, dzięki czemu w pełni zachowują cechy odżywcze i smakowitość. Ponadto, w odróżnieniu od konkurencji, mokre karmy N&D są produkowane bez dodatku gum, karagenu i innych zagęszczaczy. Szeroki wybór receptur N&D Prime, N&D Pumpkin i N&D Ocean z prawdziwymi kawałkami mięsa, ryb, jaj, słodkiego ziemniaka i owoców rozbudzi apetyt już po otwarciu konserwy. Linia N&D Quinoa jest w formie smakowitego pasztetu.

Dodatkowo FARMINA dba nie tylko o zdrowie naszych pupili ale co nas mocno ujęło o środowisko naturalne, dlatego używa nadające się do wielokrotnego recyklingu puszki bez Bisfenolu A, a etykiety drukuje na papierze pochodzącym z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób.

Z naszych osobistych obserwacji możemy dodać, iż wybrana przez nas dieta fantastycznie wpływa na ogólną kondycje zarówno naszych kociąt i kotów dorosłych. Przede wszystkim mamy cudownie lśniące futra i brak przykrych, śmierdzących niespodzianek w kuwetach.

Ponadto koty z lekką nadwagą wróciły do świetniej kondycji a koty z lekka niedowagą przybrały na masie. Jesteśmy zachwyceni i z czystym sumieniem rekomendujemy kontynuację ww. diety naszych kociąt w nowych domach. Dlatego w wyprawkach, które otrzymują nasi podopieczni w chwili wyruszenia do nowych domków nie zabraknie ww. karmy suchej i mokrej.

preparaty uzupełniające

Dodatkowo z myślą o uzupełnieniu niedoborów składników odżywczych w organizmie w Dudoland* PL stosuje się również niniejsze preparaty podstawowe, które dopełniają działanie ww. karm. Podstawowy zestaw trzech produktów obejmuje:

 

 • RIBES PET PERLE RECOVERY, kapsułki miękkie o wysokim stężeniu egzogennych kwasów tłuszczowych, idealne dla rasy DRX (Omega 6 i 3)
 • PROGEN ACTIV C, karma uzupełniająca dla kotów, która niweluje ewentualne niedobory składników odżywczych, witamin, aminokwasów i związków mineralnych.
 • PROGEN ACTIV OSTEO Specjalistyczny, bioaktywny preparat na bazie colostrum bovinum o kompleksowym działaniu, wspomagający prawidłowe funkcjonowanie stawów. Zawiera składniki wykazujące działanie chondroprotekcyjne, wspierające regenerację powierzchni stawowych i prawidłową budowę struktur tkanki kostnej oraz aparatu więzadłowo – ścięgnowego. Jedyny preparat dla zwierząt z witaminą K wpływającą na gospodarkę wapniową tkanki kostnej.
 • BENE-BAC® PET PLUS GEL lub proszek jest smacznym i łatwym w podawaniu żelem lub proszkiem, zawierającym skoncentrowane fruktooligosacharydy i żyjące, naturalnie występujące mikroorganizmy.

Jeżeli chodzi o noworodki w razie potrzeby podajemy następujące produkty:

kmr

KMR® Mleko zastępcze dla kociąt w proszku, które jest numer 1 w sprzedaży dla kociąt od nowo narodzonych do 6 tygodni życia.

• Zawiera prebiotyki i probiotyki, źródło żywych występujących naturalnie  mikroorganizmów
• dostarcza niezbędnych witamin i minerałów w celu zapewnienia prawidłowego rozwoju i wzrostu.
• wzbogacone w celu zapewnienia kaloryczności zbliżonej do mleka matki w zawartości białka, tłuszczów i węglowodanów
• łatwe do strawienia, bardzo smaczne, łatwe do przyrządzenia
• idealne uzupełnienie po operacji i podczas rekonwalescencji.

farm food

FARM FOOD Mleko w proszku dla kociąt i szczeniąt produkowane jest na bazie mleka koziego (wraz ze śmietanką), przeciwnie do produktów na bazie mleka krowiego, odtłuszczonego (mleko pozbawione śmietanki). Produkty dostępne w naszej ofercie są znacznie bardziej przyswajalne, posiadają bowiem odmienną strukturę zawartego w składzie białka oraz tłuszczu. Co więcej, mleko zastępcze dla psów i kotków posiada kilka substancji pełniących funkcję stymulującą i ochronną dla jelit. To wyroby łagodne, idealne dla młodych pupilów, gdzie układ trawienny nie jest jeszcze do końca rozwinięty.

 

acs

ACS siara dla kotów, który to produkt jest najwartościowszym biologicznie produktem dostępnym na rynku. Siara zawarta w ACS zawiera ponad 250 związków chemicznych o prawie 40-krotnie zwiększonym udziale biologicznie aktywnych składników w porównaniu z mlekiem.

Siara jest bogatym źródłem czynników odpornościowych, związków mikroelementowo – proteinowych, aminokwasów egzogennych, enzymów utleniających bakterie i wirusy, czynników antygrzybiczych.

Reasumując jesteśmy zdania, iż należy premiować to co dobre i wartościowe a niniejszy artykuł nie ma charakteru reklamy danej marki produktu. Dzielimy się z Państwem naszymi doświadczeniami i uwagami, i zachęcamy do mądrych wyborów w kwestii doboru diety dla naszych ukochanych czworonożnych przyjaciół.

Woda

Nie tak dawno przedstawiliśmy Państwu temat odżywiania naszych kotów i musze przyznać, iż nie sadziłam, że zostanie on przyjęty tak entuzjastycznie.

Bardzo nas to cieszy, ponieważ tak duże zainteresowanie niniejszym wpisem świadczy o Państwa świadomości i chęci podawania naszym czworonożnym przyjaciołom tego co dla nich najważniejsze i najlepsze a dbanie o ich zdrowie jest dla Państwa priorytetem.

Zatem czy zastanawialiście Państwo nad tym jaką wodę im podajecie?

Woda w kranie nie zawsze jest w 100 % bezpieczna i może nie być tak czysta, jak myślimy… Woda pitna może zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia, nie tylko środki grzybobójcze, resztki leków oraz hormonów, mikro plastiku, leków, e-coli, metali ciężkich, rozpuszczalników i produktów ubocznych procesu dezynfekcji, ołowiu, azbestu, rtęci, chloru, pestycydów ale również ponad 99,99 % bakterii wirusów, cyst, drożdżaków i grzybów o działaniu chorobotwórczym.

Zanieczyszczenia mikro – biologiczne, takie jak lambrie, gardie i cysty..

Czy wiecie Państwo, że woda pełni w organizmie szereg funkcji:

 • uczestniczy w trawieniu
 • usuwa produkty toksyczne
 • ułatwia przesuwanie masy kałowej
 • jest niezbędna dla wielu procesów związanych z przemianą materii
 • rozprowadza – transportuje różne substancje z komórki do komórki
 • oraz szczególnie w upały reguluje temperaturę ciała.
 • wspomaga pracę nerek i wątroby, przyśpiesza metabolizm, dodaje energii, poprawia funkcjonowanie stawów i wydolność fizyczną

I może jeszcze 2 zdania o szkodliwości wody butelkowanej, która nie podlega specjalnej kontroli jakości. Ponadto opakowania plastikowe zawierają w swoim składzie BISFENOL ( zachęcam do zapoznania się z tym tematem we własnym zakresie) oraz ponad sto innych szkodliwych substancji, które uwalniają się w trakcie przechowywania i nie czynią wody butelkowanej atrakcyjną dla naszego zdrowia pod żadnym względem. Woda butelkowana jest nagminnie często przechowywana w nieodpowiednich warunkach w trakcie transportu, w magazynach i sklepach np. na słońcu.

 

Jest zatem szereg powodów, dla których warto włączyć zdrową i czystą wodę zarówno do diety naszych czworonożnych przyjaciół jak i nas samych

Jak zrobić, żeby mieć dobrą wodę w domu przy okazji nie produkując ton plastikowych śmieci? Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani tematem to zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego z Nami, chętnie podzielimy się z Państwem rozwiązaniem, które dla Nas okazało się najlepsze.

Polecamy również poidełka i fontanny, które zachęcą Państwa kota do spożywania większej ilości wody. Picie zdrowej wody w wystarczającej ilości jest ważne dla kotów na wielu płaszczyznach. Pozwala to na przykład przeciwdziałać odkładaniu się kryształów w drogach moczowych, co może doprowadzić do chorób dróg moczowych.

Fontanna do picia ma ponadto pojemność do około dwóch litrów i kot pod Państwa nieobecność nie może wylać z niej wody. To bardzo rozsądne i mądre rozwiązanie, zwłaszcza podczas upałów i pod Państwa dłuższą- parogodzinną nieobecność.

Fontanna, która wybraliśmy w naszej hodowli posiada dodatkowo czujnik ruchu, włącza się zatem wówczas, kiedy kociak znajduje się w jej pobliżu. W ten sposób zachęca go do picia. Czujnik ten można wyłączyć i w ten sposób zapewnić stały ruch wody.

Jest bardzo cicha i ze względu na swój prosty i nowoczesny design stała się u nas stylowym uzupełnieniem wnętrza.

Fontanna do picia posiada również filtr, który zatrzymuje duże zanieczyszczenia, tj. sierść. Dzięki temu Państwa pupil zawsze będzie miał dostęp do czystej wody. Filtr należy oczywiście wymieniać co 3-4 tygodnie.

Cieszymy się, że przeczytałeś niniejszy wpis i zachęcamy wszystkich do korzystania ze zdrowej i bezpiecznej wody, by jeszcze bardziej podnieść jakość życia w domach i hodowlach.